Sněží sněží: Karel Gott a jeho zimní evergreen

Vánoční evergreen

„Sněží, sněží, mráz kolem běží…“ Kdo by neznal tuhle hřejivou melodii, která neodmyslitelně patří k českému adventu stejně jako vůně cukroví a purpura? Píseň „Sněží, sněží“ je zkrátka vánoční evergreen, který nás rok co rok spolehlivě naladí na tu pravou sváteční atmosféru. A co teprve, když se do ní svým sametovým hlasem opře Karel Gott? Jeho podání této písně je už legendární a pro mnohé z nás evokuje vzpomínky na dětství a Vánoce strávené s rodinou.

„Sněží, sněží“ ale není jediným vánočním hitem od Mistra. Jeho repertoár skrývá i další skvosty, které v nás probouzí sváteční náladu – „Chtíč“, „Zázrak vánoční“, „Pošli to dál“ a mnoho dalších. Karel Gott zkrátka věděl, jak potěšit naše uši a pohladit po duši i během vánočního shonu. Jeho písně nám připomínají, co je o Vánocích skutečně důležité – láska, rodina, klid a pohoda. Ať už si je pustíte z gramofonu, rádia nebo mobilu, jedno je jisté – s Karlem Gottem budou vaše Vánoce vždycky o něco kouzelnější.

Karel Gott a jeho hit

Sněží sněží je jedna z mnoha písniček, které se staly neodmyslitelnou součástí českých Vánoc. Málokdo ale ví, že původně ji nenazpíval Karel Gott, ale Waldemar Matuška v roce 1962. Autorem hudby byl tehdy mladý Petr Hapka a text napsal básník a textař František Hrubín. Píseň se stala okamžitě hitem a dodnes patří k těm nejoblíbenějším vánočním melodiím. Karel Gott, známý svou zálibou v líbivých melodiích a silných emocích, píseň zařadil na své album “Vánoční album” z roku 1980. Jeho interpretace, charakteristická procítěným hlasem a velkolepým aranžmá, písni dodala nový rozměr a pomohla k jejímu dalšímu šíření mezi posluchači. Dodnes je Gottova verze “Sněží sněží” jednou z nejhranějších a nejoblíbenějších verzí této písně.

Melodie pro generace

Písnička „Sněží, sněží“ patří k těm melodiím, které zná snad každý Čech. Její jednoduchý text a chytlavá melodie z ní udělaly evergreen, který se zpívá už po generace. Původně ji nazpíval Karel Gott, a to hned ve dvou verzích – pro děti a pro dospělé. Dětská verze s mluveným slovem je plná hravosti a fantazie, zatímco ta pro dospělé v sobě nese nádech nostalgie a melancholie. Obě verze ale spojuje jedno – kouzlo vánoční atmosféry, která chytne za srdce malé i velké.

Karel Gott, přezdívaný „Zlatý slavík“, byl mistrem v interpretaci písní s hlubokým emočním nábojem. Jeho sametový hlas dokázal dodat i jednoduché melodii nezapomenutelnou atmosféru. „Sněží, sněží“ v jeho podání není jen písničkou o padajícím sněhu, ale stává se ódou na krásu zimy, na kouzlo Vánoc a na sílu vzpomínek.

Píseň se stala neodmyslitelnou součástí českých Vánoc a dodnes ji slýcháme z rádií, televizí i z reproduktorů na náměstích. Její popularita nezná hranic a zpívají ji i ti, kteří česky neumí. „Sněží, sněží“ se tak stala symbolem českých Vánoc a důkazem toho, že dobrá hudba překonává všechny hranice.

Text písně a symbolika

Písnička „Sněží, sněží“ od Karla Gotta je krásným příkladem toho, jak jednoduchý text a melodie dokáží vyvolat silné emoce a asociace. Text písně je přímočarý a srozumitelný, a přesto v sobě skrývá hlubší symboliku. Padající sníh zde není jen meteorologickým jevem, ale stává se metaforou proměny, očisty a nového začátku. Stejně jako sníh zahalí krajinu do bílého pláště a skryje všechny nedokonalosti, tak i píseň nabízí únik od starostí a smutku.

Karel Gott svým nezaměnitelným hlasem dodává textu na intimitě a procítěnosti. Jeho interpretace podtrhuje atmosféru nostalgie a touhy po kráse a harmonii. Píseň „Sněží, sněží“ tak i po letech od svého vzniku oslovuje posluchače napříč generacemi a připomíná jim kouzlo zimního období a sílu hudby.

Oblíbenost a verze

Píseň „Sněží, sněží“ patří k těm vánočním klasikám, které si Češi a Slováci spojují s kouzelnou atmosférou svátků. I když se nejedná o původní českou píseň (vznikla jako cover verze německé písně „Leise rieselt der Schnee“), stala se neodmyslitelnou součástí českého hudebního dědictví. Zaznamenala obrovský úspěch a dočkala se nespočtu verzí v podání různých interpretů.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější verze patří bezpochyby ta od Karla Gotta. Jeho podání, charakteristické sametovým hlasem a procítěným projevem, si získalo srdce posluchačů napříč generacemi. Gott píseň nazpíval v několika úpravách, ať už s velkým orchestrem nebo v komornějším aranžmá. Každá z nich si našla své věrné posluchače a dodnes patří k těm nejhranějším vánočním písním v českém éteru.

Vedle Karla Gotta píseň „Sněží, sněží“ nazpívala celá řada dalších interpretů. Za zmínku stojí například verze od Waldemara Matušky, Hany Hegerové, Evy Pilarové nebo Věry Špinarové. Každý z nich písni vtiskl svůj osobitý styl a projev, čímž obohatil její interpretační škálu.

„Sněží, sněží“ se stala také oblíbenou koledou, kterou si o Vánocích zpívají děti i dospělí. Existuje nespočet úprav pro dětské sbory, ale i pro sólový zpěv s doprovodem kytary nebo klavíru. Píseň se stala součástí mnoha vánočních koncertů a vystoupení a dodnes patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším vánočním melodiím.

Sněží sněží dnes i zítra

Karel Gott, náš "božský Kája", nám zanechal nespočet hitů, které zná snad každý Čech. Mezi nimi nechybí ani zimní klasika "Sněží, sněží". Tato píseň, s jednoduchým, ale chytlavým textem, evokuje tu pravou zimní atmosféru a navodí tu správnou náladu i v tom nejteplejším obýváku.

"Sněží, sněží" není jen tak obyčejná písnička o sněhu. Je to píseň o radosti z maličkostí, o kráse zimy a o tom, jak je důležité si užívat každý okamžik. Ať už si ji pouštíte při zdobení stromečku, popíjení svařáku nebo jen tak pro radost, "Sněží, sněží" vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

Takže až se venku zase rozpoutá sněhová vánice a vy budete v teple domova, pusťte si Gotta a jeho "Sněží, sněží" a užijte si tu pravou zimní pohodu.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Veronika Stránská

Tagy: sněží sněží | písnička od karla gotta