Pyrrhovo vítězství: Když výhra bolí víc než prohra!

Pyrrhovo Vítězství

Pyrrhovo vítězství: Co to je?

Termín "Pyrrhovo vítězství" má původ v bitvě u Auscula v roce 279 př. n. l. V této bitvě se střetla armáda krále Pyrrha z Epiru s římskými legiemi. Pyrrhos sice bitvu vyhrál, ale za cenu obrovských ztrát na životech svých vojáků. Římská armáda, ačkoliv poražena, si udržela značnou část své síly a byla schopna se rychle zotavit. Pyrrhos po bitvě údajně prohlásil: "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen."

Tato událost dala vzniknout metafoře "Pyrrhova vítězství", která se používá pro označení vítězství, jež je vykoupeno tak velkými oběťmi, že je v podstatě porážkou. Vítěz sice dosáhne svého cíle, ale za cenu, která je pro něj neúnosná. V širším smyslu se Pyrrhovo vítězství používá pro popsání situace, kdy dosažení cíle přináší více škody než užitku.

Bitva u Auscula (279 př. n. l.)

V roce 279 př. n. l. se u Auscula v jižní Itálii střetly armády Říma a Epiru vedené králem Pyrrhem. Bitva, jež se odehrála v kontextu pyrrhovských válek, se stala dalším dějstvím konfliktu, který započal roku 280 př. n. l. Pyrrhovým vpádem do Itálie na pomoc řeckému městu Tarentu.

Vlastnost Bitva u Herakleie (280 př. n. l.) Bitva u Askula (279 př. n. l.)
Vítěz Pyrrhos I. z Epiru Pyrrhos I. z Epiru
Ztráty vítěze Velmi vysoké Extrémně vysoké

Římské legie, vedené konzuly Publiem Deciem Musem a Publiem Sulpikiem Saverrionem, se po porážce u Heraclea snažily zastavit Pyrrhovu expanzi. Pyrrhos, disponující silnou armádou, jež zahrnovala i válečné slony, dosáhl u Auscula taktického vítězství. Římané utrpěli těžké ztráty, ale na rozdíl od Pyrrha si je mohli dovolit nahradit.

Bitva u Auscula se tak stala symbolem Pyrrhova vítězství, tedy vítězství, jehož cena je neúměrně vysoká a v důsledku se blíží spíše porážce. Pyrrhos, ač zvítězil, ztratil značnou část své armády a nedokázal Římany zlomit. Jeho slavný výrok "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen!" dokonale vystihuje podstatu Pyrrhova vítězství. Bitva u Auscula se tak stala mementem, jež i po staletích připomíná, že ne každé vítězství je skutečným vítězstvím.

Římská republika vs. Pyrrhos I.

Střet Římské republiky s králem Pyrrhem I. z Epiru v letech 280–275 př. n. l. se stal legendárním příkladem Pyrrhova vítězství. Pyrrhos, proslulý vojevůdce a stratég, dosáhl sice vítězství v bitvách u Hérakleie (280 př. n. l.) a Auscula (279 př. n. l.), ale za cenu těžkých ztrát, které si nemohl dovolit. Jeho armáda, ačkoliv vítězná, byla po těchto bitvách značně oslabena.

Bitva u Auscula v roce 279 př. n. l. se stala symbolem Pyrrhova vítězství. Pyrrhos zde nasadil proti římskému vojsku bojové slony, kteří vnesli do řad římských legií chaos a zmatek. Římané, kteří se s touto taktikou dosud nesetkali, utrpěli těžké ztráty. Pyrrhos však i přes vítězství ztratil značnou část své armády, včetně mnoha zkušených důstojníků. Po bitvě pronesl legendární větu: "Ještě jedno takové vítězství a je po nás."

Pyrrhova vítězství v Itálii mu nepřinesla strategický úspěch. Jeho armáda byla vyčerpaná a oslabená a nedokázala Římany porazit. Naopak, Římané se z porážek poučili a dokázali se Pyrrhově taktice bránit. Pyrrhos byl nakonec nucen stáhnout se z Itálie a zanechat své spojence svému osudu.

Oběti a ztráty

Pyrrhovo vítězství v bitvě u Ascula v roce 279 př. n. l. se stalo symbolem vítězství dosaženého za příliš vysokou cenu. Římské legie utrpěly v bitvě těžké ztráty, odhadem až 9 000 mužů padlo na bojišti. Ztráty na straně Pyrrha Epirského se odhadují na 3 500 až 4 000 mužů, včetně mnoha zkušených důstojníků a vojáků. Ačkoliv Pyrrhos bitvu vyhrál, ztráty, které utrpěl, byly pro jeho armádu zničující. Neměl dostatek mužů ani zdrojů, aby nahradil své ztráty, a jeho vítězství ho tak oslabilo. Římané, na druhé straně, měli dostatek mužů a zdrojů, aby nahradili své ztráty a mohli pokračovat v boji. Pyrrhovo vítězství u Ascula mu tak přineslo jen Pyrrhovo vítězství.

Pyrrhovo vítězství v historii

Pojem "Pyrrhovo vítězství" má svůj původ v bitvě u Auscula v roce 279 př. n. l. Tato bitva, svedená mezi Římany a epirským králem Pyrrhem, se stala učebnicovým příkladem vítězství, které si vyžádalo takové oběti, že se v podstatě rovnalo porážce.

Pyrrhos, ačkoliv v bitvě u Auscula Římany porazil, utrpěl těžké ztráty. Jeho armáda, složená z zkušených vojáků, byla zdecimována a nedala se snadno nahradit. Římané, ačkoliv poraženi, dokázali zmobilizovat nové síly a nakonec Pyrrha z Itálie vytlačili.

Právě Pyrrhovy vlastní slova po bitvě, "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen," vystihují podstatu Pyrrhova vítězství. Vítězství, které je vykoupeno tak vysokou cenou, že v konečném důsledku vede k oslabení vítěze a posílení poraženého.

Význam fráze dnes

Fráze "Pyrrhovo vítězství" se stala synonymem pro úspěch, který přichází s příliš vysokou cenou. I když Pyrrhos z Epiru dosáhl vojenského vítězství nad Římany v bitvě u Herakleje v roce 280 př. n. l. a u Ascula v roce 279 př. n. l., jeho armáda utrpěla těžké ztráty. Římská republika s mnohem větší zásobou mužů si mohla dovolit ztráty, které by zničily Pyrrhovu armádu. Po bitvě u Ascula, zděšený svými ztrátami, pronesl Pyrrhos památnou větu: "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen!".

Tato fráze dokonale vystihuje dilema Pyrrhova vítězství. Z krátkodobého hlediska Pyrrhos dosáhl svého cíle, ale za cenu, která ho v dlouhodobém horizontu oslabila. Pyrrhovo vítězství se tak stalo metaforou pro situace, kdy dosažení cíle přináší nepřijatelně vysoké náklady. Využívá se v různých kontextech, od politiky a ekonomiky až po osobní vztahy. Popisuje situace, kdy vítězství přináší více škody než užitku, a zpochybňuje skutečnou hodnotu takového úspěchu.

Bitva u Askula, hořká chuť vítězství. Pyrrhos, ač vítěz, ztratil tolik, že další střet by neunesl.

Hronimír Čeněk

Zajímavosti o bitvě

Bitva u Askula v roce 279 př. n. l. se stala učebnicovým příkladem Pyrrhova vítězství. Pyrrhos, král Epiru, v ní sice porazil římské legie, ale za cenu těžkých ztrát, které si nemohl dovolit. Římané, ačkoliv byli poraženi, dokázali zmobilizovat další vojáky a pokračovat v boji. Pyrrhos, na druhou stranu, ztratil v bitvě tolik mužů, že i když zvítězil, jeho armáda byla značně oslabena. Říká se, že po bitvě Pyrrhos prohlásil: "Ještě jedno takové vítězství a jsem ztracen." Tato fráze se stala synonymem pro vítězství, které je vykoupeno takovými ztrátami, že se blíží spíše porážce. Bitva u Askula je dodnes studována vojenskými stratégy po celém světě jako příklad toho, jak důležité je zvážit nejen okamžitý výsledek bitvy, ale také její dlouhodobé důsledky.

Publikováno: 03. 08. 2024

Kategorie: Zábava

Autor: Veronika Stránská

Tagy: pyrrhovo vítězství | bitva v roce 279 př. n. l.